Lista awifauny krajowej

Gatunki ptaków stwierdzone w Polsce – stan z 31.12.2023.

lp.nazwa łacińskanazwa polskakategoriastatus
1Oxyura leucocephalasterniczkaAZ
2Cygnus olorłabędź niemyAL
3Cygnus columbianusłabędź czarnodziobyAP
4Cygnus cygnusłabędź krzykliwyAL
5Branta berniclabernikla obrożnaAP
6Branta leucopsisbernikla białolicaAP
7Branta ruficollisbernikla rdzawoszyjaAP
8Branta canadensisbernikla kanadyjskaCl P
9Anser ansergęgawaAL
10Anser fabalisgęś zbożowaAP
11Anser serrirostrisgęś tundrowaAP
12Anser brachyrhynchusgęś krótkodziobaAP
13Anser albifronsgęś białoczelnaAP
14Anser erythropusgęś małaAP
15Clangula hyemalislodówkaAP
16Somateria spectabilisturkanAZ
17Somateria mollissimaedredonAl P
18Polysticta stelleribirginiakAZ
19Melanitta fuscauhlaAP
20Melanitta stejnegeriuhla azjatyckaAZ
21Melanitta nigramarkaczkaAP
22Melanitta americanamarkaczka amerykańskaAZ
23Bucephala clangulagągołAL
24Mergellus albellusbielaczekAP
25Mergus mergansernurogęśAL
26Mergus serratorszlacharA(l) P
27Histrionicus histrionicuskamieniuszkaAz
28Alopochen aegyptiacagęsiówka egipskaCl P
29Tadorna tadornaoharAL
30Tadorna ferrugineakazarka rdzawaA(l) P
31Netta rufinahełmiatkaAl P
32Aythya ferinagłowienkaAL
33Aythya nyrocapodgorzałkaAL
34Aythya collarisczerniczkaAZ
35Aythya fuligulaczernicaAL
36Aythya marilaogorzałkaA(l) P
37Aythya affinisogorzałka małaAz
38Sibirionetta formosabajkałówkaAz
39Spatula querquedulacyrankaAL
40Spatula clypeatapłaskonosAL
41Spatula discorscyranka modroskrzydłaAz
42Mareca streperakrakwaAL
43Mareca penelopeświstunAl P
44Mareca americanaświstun amerykańskiAZ
45Anas platyrhynchoskrzyżówkaAL
46Anas acutarożeniecAl P
47Anas creccacyraneczkaAL
48Anas carolinensiscyraneczka karolińskaAZ
49Aix galericulatamandarynkaCl P
50Coturnix coturnixprzepiórkaAL
51Phasianus colchicusbażantCL
52Perdix perdixkuropatwaAL
53Tetrastes bonasiajarząbekAL
54Lagopus lagopuspardwa mszarnaB(z)
55Tetrao urogallusgłuszecAL
56Lyrurus tetrixcietrzewAL
57Phoenicopterus roseusflaming różowyAZ
58Podilymbus podicepsperkoz grubodziobyAz
59Tachybaptus ruficollisperkozekAL
60Podiceps grisegenaperkoz rdzawoszyiAL
61Podiceps cristatusperkoz dwuczubyAL
62Podiceps auritusperkoz rogatyA(l) P
63Podiceps nigricolliszausznikAL
64Columba livia forma urbanagołąb miejskiCL
65Columba oenassiniakAL
66Columba palumbusgrzywaczAL
67Streptopelia turturturkawkaAL
68Streptopelia orientalisturkawka wschodniaAz
69Streptopelia decaoctosierpówkaAL
70Syrrhaptes paradoxuspustynnikA(l) Z
71Caprimulgus europaeuslelekAL
72Tachymarptis melbajerzyk alpejskiAZ
73Apus pallidusjerzyk bladyAZ
74Apus apusjerzykAL
75Cuculus canoruskukułkaAL
76Rallus aquaticuswodnikAL
77Crex crexderkaczAL
78Porzana porzanakropiatkaAL
79Zapornia parvazielonkaAL
80Zapornia pusillakarliczkaAl Z
81Gallinula chloropuskokoszkaAL
82Fulica atrałyskaAL
83Grus virgożuraw stepowyAz
84Grus grusżurawAL
85Tetrax tetraxstrepetA(l) Z
86Otis tardadropA(l) Z
87Chlamydotis macqueeniihubara arabskaAz
88Burhinus oedicnemuskulonA(l) Z
89Haematopus ostralegusostrygojadAl P
90Himantopus himantopusszczudłakAl P
91Recurvirostra avosettaszablodzióbAl P
92Pluvialis squatarolasiewnicaAP
93Pluvialis apricariasiewka złotaA(l) P
94Pluvialis fulvasiewka złotawaAZ
95Pluvialis dominicasiewka szaraAz
96Eudromias morinellusmornelA(l) P
97Charadrius hiaticulasieweczka obrożnaAL
98Charadrius dubiussieweczka rzecznaAL
99Vanellus vanellusczajkaAL
100Vanellus spinosusczajka szponiastaAz
101Vanellus gregariusczajka towarzyskaAZ
102Vanellus leucurusczajka stepowaAZ
103Anarhynchus asiaticussieweczka długonogaAz
104Anarhynchus atrifronssieweczka tybetańskaAz
105Anarhynchus leschenaultiisieweczka pustynnaAZ
106Anarhynchus alexandrinussieweczka morskaAl Z
107Numenius phaeopuskulik mniejszyAP
108Numenius tenuirostriskulik cienkodziobyAz
109Numenius arquatakulik wielkiAL
110Limosa lapponicaszlamnikAP
111Limosa limosarycykAL
112Arenaria interpreskamusznikAP
113Calidris tenuirostrisbiegus wielkiAz
114Calidris canutusbiegus rdzawyAP
115Calidris pugnaxbatalionAl P
116Calidris falcinellusbiegus płaskodziobyAP
117Calidris acuminatabiegus ostrosternyAz
118Calidris ferrugineabiegus krzywodziobyAP
119Calidris temminckiibiegus małyAP
120Calidris albapiaskowiecAP
121Calidris alpinabiegus zmiennyA(l) P
122Calidris maritimabiegus morskiAZ
123Calidris bairdiibiegus długoskrzydłyAz
124Calidris minutabiegus malutkiAP
125Calidris minutillabiegus karłowatyAz
126Calidris fuscicollisbiegus białorzytnyAZ
127Calidris subruficollisbiegus płowyAZ
128Calidris melanotosbiegus arktycznyAZ
129Calidris pusillabiegus tundrowyAz
130Limnodromus scolopaceusszlamiec długodziobyAz
131Scolopax rusticolasłonkaAL
132Gallinago mediadubeltAL
133Gallinago gallinagokszykAL
134Lymnocryptes minimusbekasikA(l) P
135Xenus cinereusterekiaAZ
136Actitis hypoleucosbrodziec piskliwyAL
137Actitis maculariusbrodziec plamistyAZ
138Tringa ochropussamotnikAL
139Tringa flavipesbrodziec żółtonogiAz
140Tringa erythropusbrodziec śniadyAP
141Tringa nebulariakwokaczAP
142Tringa melanoleucabrodziec piegowatyAz
143Tringa totanuskrwawodzióbAL
144Tringa glareolałęczakAl P
145Tringa stagnatilisbrodziec pławnyAl P
146Phalaropus lobatuspłatkonóg szydłodziobyAP
147Phalaropus fulicariuspłatkonóg płaskodziobyAZ
148Glareola pratincolażwirowiec łąkowyAZ
149Glareola nordmanniżwirowiec stepowyAZ
150Fratercula arcticamaskonurAZ
151Cepphus gryllenurnikAP
152Alca tordaalkaAP
153Alle allealczykAZ
154Uria lomvianurzyk polarnyAz
155Uria aalgenurzykAP
156Stercorarius longicauduswydrzyk długosternyAZ
157Stercorarius parasiticuswydrzyk ostrosternyAP
158Stercorarius pomarinuswydrzyk tęposternyAZ
159Stercorarius skuawydrzyk wielkiAZ
160Pagophila eburneamewa modrodziobaAz
161Xema sabinimewa obrożnaAZ
162Rissa tridactylamewa trójpalczastaAP
163Chroicocephalus geneimewa cienkodziobaAZ
164Chroicocephalus ridibundusśmieszkaAL
165Hydrocoloeus minutusmewa małaA(l) P
166Rhodostethia roseamewa różowaAz
167Leucophaeus atricillamewa karaibskaAz
168Ichthyaetus audouiniimewa śródziemnomorskaAz
169Ichthyaetus melanocephalusmewa czarnogłowaAl P
170Ichthyaetus ichthyaetusorlicaAZ
171Larus canusmewa siwaAL
172Larus delawarensismewa delawarskaAZ
173Larus fuscusmewa żółtonogaAl P
174Larus argentatusmewa srebrzystaAL
175Larus smithsonianusmewa popielataAz
176Larus michahellismewa romańskaAl P
177Larus cachinnansmewa białogłowaAL
178Larus hyperboreusmewa bladaAZ
179Larus glaucoidesmewa polarnaAZ
180Larus schistisagusmewa ochockaAz
181Larus marinusmewa siodłataAP
182Gelochelidon niloticarybitwa krótkodziobaAZ
183Hydroprogne caspiarybitwa wielkodziobaAP
184Thalasseus sandvicensisrybitwa czubataAL
185Sterna dougalliirybitwa różowaAz
186Sterna hirundorybitwa rzecznaAL
187Sterna paradisaearybitwa popielataA(l) P
188Sternula albifronsrybitwa białoczelnaAL
189Chlidonias hybridarybitwa białowąsaAL
190Chlidonias nigerrybitwa czarnaAL
191Chlidonias leucopterusrybitwa białoskrzydłaAL
192Gavia stellatanur rdzawoszyiAP
193Gavia arcticanur czarnoszyiA(l) P
194Gavia pacificanur pacyficznyAz
195Gavia immerlodowiecAZ
196Gavia adamsiinur białodziobyAZ
197Oceanites oceanicusoceannik żółtopłetwyAz
198Hydrobates pelagicusnawałnik burzowyAZ
199Hydrobates leucorhousnawałnik dużyAZ
200Fulmarus glacialisfulmarAZ
201Calonectris diomedeaburzyk żółtodziobyAz
202Ardenna griseaburzyk szaryAZ
203Puffinus puffinusburzyk północnyAz
204Puffinus mauretanicusburzyk balearskiAz
205Ciconia nigrabocian czarnyAL
206Ciconia ciconiabocian białyAL
207Pelecanus onocrotaluspelikan różowyAZ
208Pelecanus crispuspelikan kędzierzawyAZ
209Botaurus stellarisbąkAL
210Ixobrychus minutusbączekAL
211Nycticorax nycticoraxślepowronAL
212Ardeola ralloidesczapla modronosaAZ
213Bubulcus ibisczapla złotawaAZ
214Ardea cinereaczapla siwaAL
215Ardea purpureaczapla purpurowaAl P
216Ardea albaczapla białaAL
217Egretta garzettaczapla nadobnaAl P
218Platalea leucorodiawarzęchaAZ
219Plegadis falcinellusibis kasztanowatyAZ
220Morus bassanusgłuptakAZ
221Sula leucogastergłuptak białobrzuchyAz
222Microcarbo pygmeuskormoran małyAZ
223Gulosus aristoteliskormoran czubatyAz
224Phalacrocorax carbokormoranAL
225Pandion haliaetusrybołówAl P
226Elanus caeruleuskaniukAZ
227Pernis apivorustrzmielojadAL
228Gypaetus barbatusorłosępAz
229Neophron percnopterusścierwnikAZ
230Circaetus gallicusgadożerAl P
231Gyps fulvussęp płowyAZ
232Aegypius monachussęp kasztanowatyAZ
233Clanga pomarinaorlik krzykliwyAL
234Clanga clangaorlik grubodziobyAl P
235Aquila nipalensisorzeł stepowyAZ
236Aquila heliacaorzeł cesarskiAZ
237Aquila chrysaetosorzeł przedniAl P
238Aquila fasciataorzeł południowyAz
239Hieraaetus pennatusorzełekA(l) Z
240Circus aeruginosusbłotniak stawowyAL
241Circus cyaneusbłotniak zbożowyAl P
242Circus macrourusbłotniak stepowyAP
243Circus pygargusbłotniak łąkowyAL
244Accipiter brevipeskrogulec krótkonogiAz
245Accipiter nisuskrogulecAL
246Accipiter gentilisjastrząbAL
247Haliaeetus leucoryphusbielik wschodniB(z)
248Haliaeetus albicillabielikAL
249Milvus milvuskania rudaAL
250Milvus migranskania czarnaAL
251Buteo lagopusmyszołów włochatyAP
252Buteo buteomyszołówAL
253Buteo rufinuskurhannikAP
254Tyto albapłomykówkaAL
255Surnia ululasowa jarzębataAZ
256Glaucidium passerinumsóweczkaAL
257Athene noctuapójdźkaAL
258Aegolius funereuswłochatkaAL
259Otus scopssyczekAZ
260Asio otususzatkaAL
261Asio flammeususzatka błotnaAl P
262Strix alucopuszczykAL
263Strix uralensispuszczyk uralskiAL
264Strix nebulosapuszczyk mszarnyAl Z
265Bubo scandiacuspuchacz śnieżnyAZ
266Bubo bubopuchaczAL
267Upupa epopsdudekAL
268Jynx torquillakrętogłówAL
269Picus canusdzięcioł zielonosiwyAL
270Picus viridisdzięcioł zielonyAL
271Dryocopus martiusdzięcioł czarnyAL
272Dendrocoptes mediusdzięcioł średniAL
273Dryobates minordzięciołekAL
274Dendrocopos majordzięcioł dużyAL
275Dendrocopos syriacusdzięcioł białoszyiAL
276Dendrocopos leucotosdzięcioł białogrzbietyAL
277Picoides tridactylusdzięcioł trójpalczastyAL
278Merops apiasterżołnaAL
279Coracias garruluskraskaAl P
280Alcedo atthiszimorodekAL
281Ceryle rudisrybaczek srokatyB(z)
282Falco naumannipustułeczkaA(l) Z
283Falco tinnunculuspustułkaAL
284Falco vespertinuskobczykA(l) P
285Falco columbariusdrzemlikAP
286Falco subbuteokobuzAL
287Falco eleonoraesokół skalnyAz
288Falco cherrugrarógAl Z
289Falco biarmicusraróg górskiAz
290Falco rusticolusbiałozórAZ
291Falco peregrinussokół wędrownyAl P
292Vireo olivaceuswireonek czerwonookiAz
293Oriolus orioluswilgaAL
294Lanius colluriogąsiorekAL
295Lanius phoenicuroidesdzierzba rdzawosternaAz
296Lanius isabellinusdzierzba pustynnaAz
297Lanius minordzierzba czarnoczelnaAl Z
298Lanius borealissrokosz północnyAz
299Lanius excubitorsrokoszAL
300Lanius senatordzierzba rudogłowaA(l) Z
301Pyrrhocorax graculuswieszczekA(l) z
302Perisoreus infaustussójka syberyjskaAz
303Garrulus glandariussójkaAL
304Pica picasrokaAL
305Nucifraga caryocatactesorzechówkaAL
306Coloeus monedulakawkaAL
307Corvus frugilegusgawronAL
308Corvus coraxkrukAL
309Corvus coroneczarnowronAl P
310Corvus cornixwrona siwaAL
311Periparus atersosnówkaAL
312Lophophanes cristatusczubatkaAL
313Poecile palustrissikora ubogaAL
314Poecile montanusczarnogłówkaAL
315Cyanistes caeruleusmodraszkaAL
316Cyanistes cyanussikora lazurowaAZ
317Parus majorbogatkaAL
318Remiz pendulinusremizAL
319Lullula arborealerkaAL
320Alauda leucopteraskowronek białoskrzydłyAz
321Alauda arvensisskowronekAL
322Galerida cristatadzierlatkaAL
323Eremophila alpestrisgórniczekAP
324Calandrella brachydactylaskowrończyk krótkopalcowyAZ
325Melanocorypha bimaculatakalandra dwuplamistaAz
326Melanocorypha calandrakalandra szaraAz
327Melanocorypha yeltoniensiskalandra czarnaAz
328Alaudala rufescensskowrończyk małyAz
329Panurus biarmicuswąsatkaAL
330Helopsaltes certhiolaświerszczak melodyjnyAz
331Locustella luscinioidesbrzęczkaAL
332Locustella fluviatilisstrumieniówkaAL
333Locustella naeviaświerszczakAL
334Iduna caligatazaganiacz małyAZ
335Iduna pallidazaganiacz bladyAz
336Hippolais polyglottazaganiacz szczebiotliwyAz
337Hippolais icterinazaganiaczAL
338Acrocephalus paludicolawodniczkaAL
339Acrocephalus melanopogontamaryszkaAz
340Acrocephalus schoenobaenusrokitniczkaAL
341Acrocephalus dumetorumzaroślówkaAl P
342Acrocephalus palustrisłozówkaAL
343Acrocephalus scirpaceustrzcinniczekAL
344Acrocephalus agricolatrzcinniczek kaspijskiAZ
345Acrocephalus arundinaceustrzciniakAL
346Delichon urbicumoknówkaAL
347Cecropis dauricajaskółka rudawaAZ
348Hirundo rusticadymówkaAL
349Riparia ripariabrzegówkaAL
350Phylloscopus bonelliświstunka górskaA(l) Z
351Phylloscopus sibilatrixświstunka leśnaAL
352Phylloscopus inornatusświstunka żółtawaAP
353Phylloscopus humeiświstunka ałtajskaAZ
354Phylloscopus proregulusświstunka złotawaAZ
355Phylloscopus fuscatusświstunka brunatnaAZ
356Phylloscopus trochiluspiecuszekAL
357Phylloscopus ibericusświstunka iberyjskaAl z
358Phylloscopus collybitapierwiosnekAL
359Phylloscopus schwarziświstunka grubodziobaAZ
360Phylloscopus trochiloideswójcikAl P
361Phylloscopus borealisświstunka północnaAz
362Aegithalos caudatusraniuszekAL
363Sylvia atricapillakapturkaAL
364Sylvia boringajówkaAL
365Curruca nisoriajarzębatkaAL
366Curruca currucapiegżaAL
367Curruca cantillanspokrzewka wąsataAZ
368Curruca iberiaepokrzewka iberyjskaAz
369Curruca melanocephalapokrzewka aksamitnaAz
370Curruca communiscierniówkaAL
371Regulus regulusmysikrólikAL
372Regulus ignicapillazniczekAL
373Bombycilla garrulusjemiołuszkaAP
374Sitta europaeakowalikAL
375Certhia familiarispełzacz leśnyAL
376Certhia brachydactylapełzacz ogrodowyAL
377Tichodroma murariapomurnikAl
378Troglodytes troglodytesstrzyżykAL
379Sturnus vulgarisszpakAL
380Pastor roseuspasterzAZ
381Cinclus cincluspluszczAL
382Muscicapa striatamuchołówka szaraAL
383Erithacus rubecularudzikAL
384Larvivora sibilanssłowik syberyjskiAz
385Luscinia megarhynchossłowik rdzawyAL
386Luscinia lusciniasłowik szaryAL
387Luscinia svecicapodróżniczekAL
388Tarsiger cyanurusmodraczekAZ
389Ficedula parvamuchołówka małaAL
390Ficedula hypoleucamuchołówka żałobnaAL
391Ficedula albicollismuchołówka białoszyjaAL
392Phoenicurus phoenicuruspleszkaAL
393Phoenicurus ochruroskopciuszekAL
394Monticola saxatilisnagórnikA(l) Z
395Saxicola rubetrapokląskwaAL
396Saxicola mauruskląskawka syberyjskaAz
397Saxicola rubicolakląskawkaAL
398Oenanthe oenanthebiałorzytkaAL
399Oenanthe isabellinabiałorzytka płowaAZ
400Oenanthe desertibiałorzytka pustynnaAz
401Oenanthe pleschankabiałorzytka pstraAz
402Oenanthe leucopygabiałorzytka saharyjskaAz
403Zoothera aureadrozdoń tajgowyAZ
404Geokichla sibiricadrozdaczek ciemnyAZ
405Turdus viscivoruspaszkotAL
406Turdus philomelosśpiewakAL
407Turdus iliacusdroździkAL
408Turdus merulakosAL
409Turdus obscurusdrozd oliwkowyAZ
410Turdus pilariskwiczołAL
411Turdus torquatusdrozd obrożnyAL
412Turdus naumannidrozd rdzawyAz
413Turdus eunomusdrozd rdzawoskrzydłyAz
414Turdus atrogularisdrozd czarnogardłyAZ
415Turdus ruficollisdrozd rdzawogardłyAz
416Prunella collarispłochacz halnyAL
417Prunella montanellapłochacz syberyjskiAZ
418Prunella atrogularispłochacz czarnogardłyAz
419Prunella modularispokrzywnicaAL
420Passer domesticuswróbelAL
421Passer montanusmazurekAL
422Petronia petroniawróbel skalnyB(l z)
423Montifringilla nivalisśnieżkaAz
424Anthus trivialisświergotek drzewnyAL
425Anthus hodgsoniświergotek tajgowyAZ
426Anthus cervinusświergotek rdzawogardłyAP
427Anthus pratensisświergotek łąkowyAL
428Anthus spinolettasiwerniakAL
429Anthus petrosusświergotek nadmorskiAP
430Anthus richardiświergotek szponiastyAZ
431Anthus godlewskiiświergotek stepowyAz
432Anthus campestrisświergotek polnyAL
433Motacilla flavapliszka żółtaAL
434Motacilla cinereapliszka górskaAL
435Motacilla citreolapliszka cytrynowaAL P
436Motacilla tschutschensispliszka syberyjskaAz
437Motacilla albapliszka siwaAL
438Fringilla coelebsziębaAL
439Fringilla montifringillajerAP
440Coccothraustes coccothraustesgrubodzióbAL
441Carpodacus erythrinusdziwoniaAL
442Pinicola enucleatorłuskowiecAZ
443Pyrrhula pyrrhulagilAL
444Bucanetes githagineusgilak pustynnyAz
445Chloris chlorisdzwoniecAL
446Linaria cannabinamakolągwaAL
447Linaria flavirostrisrzepołuchAP
448Acanthis cabaretczeczotka brązowaAL
449Acanthis flammeaczeczotkaAP
450Acanthis hornemanniczeczotka tundrowaAZ
451Loxia pytyopsittacuskrzyżodziób sosnowyA(l) Z
452Loxia curvirostrakrzyżodziób świerkowyAL
453Loxia leucopterakrzyżodziób modrzewiowyAZ
454Carduelis carduelisszczygiełAL
455Carduelis citrinellaosetnikAz
456Serinus serinuskulczykAL
457Spinus spinusczyżAL
458Calcarius lapponicuspoświerkaAP
459Plectrophenax nivalisśniegułaAP
460Emberiza melanocephalatrznadel czarnogłowyAz
461Emberiza brunicepstrznadel rudogłowyAz
462Emberiza calandrapotrzeszczAL
463Emberiza ciagłuszekAz
464Emberiza hortulanaortolanAL
465Emberiza cirluscierlikAz
466Emberiza citrinellatrznadelAL
467Emberiza leucocephalostrznadel białogłowyA(l) z
468Emberiza spodocephalatrznadel szarogłowyAz
469Emberiza schoenicluspotrzosAL
470Emberiza rusticatrznadel czubatyAZ
471Emberiza pusillatrznadelekAZ
472Emberiza aureolatrznadel złotawyAz
473Emberiza chrysophrystrznadel złotobrewyAz
474Junco hyemalisjunkoAz
475Passerculus sandwichensisbagiennik żółtobrewyAz

© Komisja Faunistyczna 2024

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?