Gatunki podlegające weryfikacji

Rozpatrzenia przez Komisję wymagają obserwacje gatunków faunistycznie ważnych, tzn. takich, których stwierdzenia mają istotne znaczenie dla naszej wiedzy o krajowej awifaunie i zachodzących w niej zmianach. Aktualny stan naszej wiedzy odzwierciedla lista awifauny krajowej. Zgodnie z generalną zasadą weryfikacji podlegają:

– pierwsze pojawy gatunków (podgatunków) dotychczas niestwierdzonych;
– pierwsze lęgi gatunków (podgatunków) dotychczas nielęgowych;
– obserwacje gatunków i podgatunków wyszczególnionych w poniższych tabelach.

Gatunki egzotyczne – weryfikacji podlegają tylko gatunki z listy ptaków stwierdzonych w Zachodniej Palearktyce.  Nie podlegają weryfikacji egzotyczne blaszkodziobe Anseriformes, kurowate Phasianidae, gołębiowate Columbidae, szponiaste Accipitriformes, papugi Psittacinae i wróblowe Passeriformes. W przypadku wątpliwości czy dany gatunek podlega zgłoszeniu prosimy o wysłanie zapytania. Można też zgłosić obserwację dowolnego gatunku, jeżeli w świetle dotychczasowej wiedzy ma ona charakter niezwykły.

 

Oxyura jamaicensisUria lomviaCalandrella brachydactyla
Oxyura leucocephalaUria aalge 2Alaudala rufescens
Branta bernicla hrotaStercorarius longicaudusAlauda leucoptera
Branta bernicla nigricansStercorarius skuaHelopsaltes certhiola
Branta hutchinsiiPagophila eburneaIduna caligata
Anser caerulescensXema sabiniIduna pallida
Anser rossiiChroicocephalus geneiHippolais polyglotta
Anser albifrons flavirostrisRhodostethia roseaAcrocephalus melanopogon
Somateria spectabilisLeucophaeus atricillaAcrocephalus agricola
Polysticta stelleriIchthyaetus auoduiniiCecropis daurica
Melanitta stejnegeriIchthyaetus ichthyaetusPhylloscopus bonelli
Melanitta americanaLarus delawarensisPhylloscopus humei
Bucephala albeolaLarus fuscus ssp.5Phylloscopus proregulus
Bucephala islandicaLarus glaucoidesPhylloscopus fuscatus
Lophodytes cucullatusLarus smithsonianusPhylloscopus ibericus
Histrionicus histrionicusLarus schistisagusPhylloscopus collybita tristis
Aythya collarisGelochelidon niloticaPhylloscopus schwarzi
Aythya affinisSterna dougalliiPhylloscopus borealis
Sibirionetta formosaGavia pacificaCurruca cantillans
Spatula discorsGavia immerCurruca melanocephala
Mareca americanaGavia adamsiiSitta europaea asiatica
Anas carolinensisOceanites oceanicusTichodroma muraria 4
Mareca falcataHydrobates pelagicusPastor roseus
Lagopus lagopusHydrobates leucorhousLarvivora sibilans
Phoenicopterus roseusFulmarus glacialisTarsiger cyanurus
Podilymbus podicepsCalonectris diomedeaMonticola saxatilis
Streptopelia orientalisArdenna griseaSaxicola maurus
Spilopelia senegalensisPuffinus puffinusOenanthe isabellina
Syrrhaptes paradoxusPuffinus mauretanicusOenanthe deserti
Tachymarptis melbaPelecanus onocrotalusOenanthe pleschanka
Apus pallidusPelecanus crispusOenanthe leucopyga
Zapornia pusillaArdeola ralloidesZoothera aurea
Porphyrio porphyrioBubulcus ibisGeokichla sibirica
Grus virgoPlegadis falcinellusTurdus obscurus
Tetrax tetraxMorus bassanusTurdus naumanni
Otis tardaMicrocarbo pygmaeusTurdus eunomus
Chlamydotis macqueeniiGulosus aristotelisTurdus atrogularis
Burhinus oedicnemusElanus caeruleusTurdus ruficollis
Pluvialis dominicaGypaetus barbatusPrunella collaris 4
Pluvialis fulvaNeophron percnopterusPrunella montanella
Charadrius alexandrinusGyps fulvusPrunella atrogularis
Charadrius mongolusAegypius monachusPetronia petronia
Charadrius leschenaultiiClanga clanga 1Montifringilla nivalis
Charadrius asiaticusAquila nipalensisAnthus hodgsoni
Vanellus spinosusAquila heliacaAnthus petrosus 2
Vanellus gregariusHieraaetus pennatusAnthus richardi
Vanellus leucurusAccipiter brevipesAnthus godlewskii
Numenius tenuirostrisHaliaeetus leucoryphusMotacilla flava ssp.3
Calidris tenuirostrisButeo buteo vulpinusMotacilla alba yarrellii
Calidris bairdiiSurnia ululaPinicola enucleator
Calidris minutillaOtus scopsLoxia pytyopsittacus
Calidris fuscicollisBubo scandiacusLoxia leucoptera
Calidris subruficollisCeryle rudisCarduelis citrinella
Calidris melanotosFalco naumanniEmberiza melanocephala
Calidris pusillaFalco eleonoraeEmberiza cia
Limnodromus scolopaceusFalco cherrugEmberiza cirlus
Xenus cinereusFalco rusticolusEmberiza leucocephalos
Actitis maculariusVireo olivaceusEmberiza spodocephala
Tringa flavipesLanius phoenicuroidesEmberiza rustica
Tringa melanoleucaLanius isabellinusEmberiza pusilla
Phalaropus fulicariusLanius minorEmberiza aureola
Glareola pratincolaLanius senatorEmberiza chrysophrys
Glareola nordmanniPyrrhocorax graculusPasserculus sandwichensis
Fratercula arcticaPerisoreus infaustusPasserina cyanea
Cepphus grylle 2Cyanistes cyanusJunco hyemalis
Alca torda 2Melanocorypha calandra
Alle alleMelanocorypha yeltoniensis

Tabela 2. Gatunki i podgatunki, których tylko lęgi podlegają weryfikacji (przedmiot zgłoszenia „Lęg”)
Somateria mollissimaCharadrius morinellusLarus michahellis
Mergus serratorCalidris pugnaxSterna paradisaea
Tadorna ferrugineaCalidris alpinaGavia arctica
Aythya marilaLymnocryptes minimusArdea purpurea
Mareca penelopeTringa glareolaEgretta garzetta
Anas acutaTringa stagnatilisCircus cyaneus
Podiceps auritusHydrocoloeus minutusFalco vespertinus
Pluvialis apricariaLarus fuscusAcrocephalus dumetorum

1 – poza Lubelskiem i Podlaskiem
2 – poza Wybrzeżem
3 – oprócz rodzimych M. f. flava i przelotnych M. f. thunbergi
4 – poza górami
5 – poza L. f. fuscus (L. f. graellsii oraz L. f. intermedius tylko potwierdzone wiadomościami powrotnymi)

 

© Komisja Faunistyczna 2022

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?