Rozpatrzenia przez Komisję wymagają obserwacje gatunków faunistycznie ważnych, tzn. takich, których stwierdzenia mają istotne znaczenie dla naszej wiedzy o krajowej awifaunie i zachodzących w niej zmianach. Aktualny stan naszej wiedzy odzwierciedla lista awifauny krajowej. Zgodnie z generalną zasadą weryfikacji podlegają:
– pierwsze pojawy gatunków (podgatunków) dotychczas niestwierdzonych;
– pierwsze lęgi gatunków (podgatunków) dotychczas nielęgowych;
– obserwacje gatunków i podgatunków wyszczególnionych w poniższych tabelach.
Gatunki egzotyczne – weryfikacji podlegają tylko gatunki z listy ptaków stwierdzonych w Zachodniej Palearktyce. Nie podlegają weryfikacji egzotyczne blaszkodziobe Anseriformes, kurowate Phasianidae, gołębiowate Columbidae, szponiaste Accipitriformes, papugi Psittacinae i wróblowe Passeriformes. W przypadku wątpliwości czy dany gatunek podlega zgłoszeniu prosimy o wysłanie zapytania. Można też zgłosić obserwację dowolnego gatunku, jeżeli w świetle dotychczasowej wiedzy ma ona charakter niezwykły.
Tabela 1. Gatunki i podgatunki, których wszystkie pojawy podlegają weryfikacji | ||
---|---|---|
Oxyura jamaicensis | Uria aalge 2 | Melanocorypha yeltoniensis |
Oxyura leucocephala | Stercorarius longicaudus | Calandrella brachydactyla |
Branta bernicla hrota | Stercorarius skua | Alauda leucoptera |
Branta bernicla nigricans | Pagophila eburnea | Helopsaltes certhiola |
Branta hutchinsii | Xema sabini | Iduna caligata |
Anser caerulescens | Chroicocephalus genei | Iduna pallida |
Anser rossii | Rhodostethia rosea | Hippolais polyglotta |
Anser albifrons flavirostris | Leucophaeus atricilla | Acrocephalus melanopogon |
Somateria spectabilis | Ichthyaetus ichthyaetus | Acrocephalus agricola |
Polysticta stelleri | Larus delawarensis | Cecropis daurica |
Melanitta stejnegeri | Larus fuscus ssp. 5 | Phylloscopus bonelli |
Melanitta americana | Larus glaucoides | Phylloscopus humei |
Bucephala albeola | Larus smithsonianus | Phylloscopus proregulus |
Bucephala islandica | Larus schistisagus | Phylloscopus fuscatus |
Lophodytes cucullatus | Gelochelidon nilotica | Phylloscopus ibericus |
Histrionicus histrionicus | Sterna dougallii | Phylloscopus collybita tristis |
Aythya collaris | Gavia pacifica | Phylloscopus schwarzi |
Aythya affinis | Gavia immer | Phylloscopus borealis |
Sibirionetta formosa | Gavia adamsii | Curruca cantillans |
Spatula discors | Oceanites oceanicus | Curruca iberiae |
Mareca americana | Hydrobates pelagicus | Curruca melanocephala |
Anas carolinensis | Hydrobates leucorhous | Sitta europaea asiatica |
Mareca falcata | Fulmarus glacialis | Tichodroma muraria 4 |
Lagopus lagopus | Calonectris diomedea | Pastor roseus |
Phoenicopterus roseus | Ardenna grisea | Larvivora sibilans |
Podilymbus podiceps | Puffinus puffinus | Tarsiger cyanurus |
Streptopelia orientalis | Puffinus mauretanicus | Monticola saxatilis |
Spilopelia senegalensis | Pelecanus onocrotalus | Saxicola maurus |
Syrrhaptes paradoxus | Pelecanus crispus | Oenanthe isabellina |
Tachymarptis melba | Ardeola ralloides | Oenanthe deserti |
Oenanthe hispanica | ||
Apus pallidus | Bubulcus ibis | Oenanthe pleschanka |
Zapornia pusilla | Plegadis falcinellus | Oenanthe leucopyga |
Porphyrio porphyrio | Morus bassanus | Zoothera aurea |
Grus virgo | Sula leucogaster | Geokichla sibirica |
Tetrax tetrax | Microcarbo pygmeus | Turdus obscurus |
Otis tarda | Gulosus aristotelis | Turdus naumanni |
Chlamydotis macqueenii | Elanus caeruleus | Turdus eunomus |
Burhinus oedicnemus | Gypaetus barbatus | Turdus atrogularis |
Pluvialis dominica | Neophron percnopterus | Turdus ruficollis |
Pluvialis fulva | Gyps fulvus | Prunella collaris 4 |
Vanellus spinosus | Aegypius monachus | Prunella montanella |
Vanellus gregarius | Clanga clanga 1 | Prunella atrogularis |
Vanellus leucurus | Aquila nipalensis | Petronia petronia |
Anarhynchus asiaticus | Aquila heliaca | Montifringilla nivalis |
Anarhynchus atrifrons | Aquila fasciata | Anthus hodgsoni |
Anarhynchus leschenaultii | Hieraaetus pennatus | Anthus petrosus 2 |
Anarhynchus alexandrinus | Accipiter brevipes | Anthus richardi |
Numenius tenuirostris | Haliaeetus leucoryphus | Anthus godlewskii |
Calidris tenuirostris | Buteo buteo vulpinus | Motacilla flava ssp. 3 |
Calidris acuminata | Surnia ulula | Motacilla tschutschensis |
Calidris bairdii | Otus scops | Motacilla alba yarrellii |
Calidris minutilla | Bubo scandiacus | Pinicola enucleator |
Calidris fuscicollis | Ceryle rudis | Bucanetes githagineus |
Calidris subruficollis | Falco naumanni | Loxia pytyopsittacus |
Calidris melanotos | Falco eleonorae | Loxia leucoptera |
Calidris pusilla | Falco cherrug | Carduelis citrinella |
Limnodromus scolopaceus | Falco biarmicus | Emberiza melanocephala |
Xenus cinereus | Falco rusticolus | Emberiza bruniceps |
Actitis macularius | Vireo olivaceus | Emberiza cia |
Tringa flavipes | Lanius phoenicuroides | Emberiza cirlus |
Tringa melanoleuca | Lanius isabellinus | Emberiza leucocephalos |
Phalaropus fulicarius | Lanius minor | Emberiza spodocephala |
Glareola pratincola | Lanius borealis | Emberiza rustica |
Glareola nordmanni | Lanius senator | Emberiza pusilla |
Fratercula arctica | Pyrrhocorax graculus | Emberiza aureola |
Cepphus grylle 2 | Perisoreus infaustus | Emberiza chrysophrys |
Alca torda 2 | Cyanistes cyanus | Passerina cyanea |
Alle alle | Melanocorypha bimaculata | Junco hyemalis |
Uria lomvia | Melanocorypha calandra | Passerculus sandvichensis |
Tabela 2. Gatunki i podgatunki, których tylko lęgi podlegają weryfikacji (przedmiot zgłoszenia „Lęg”) | ||
---|---|---|
Somateria mollissima | Eudromias morinellus | Larus michahellis |
Mergus serrator | Calidris pugnax | Sterna paradisaea |
Tadorna ferruginea | Calidris alpina | Gavia arctica |
Aythya marila | Lymnocryptes minimus | Ardea purpurea |
Mareca penelope | Tringa glareola | Egretta garzetta |
Anas acuta | Tringa stagnatilis | Circus cyaneus |
Podiceps auritus | Hydrocoloeus minutus | Falco vespertinus |
Pluvialis apricaria | Larus fuscus | Acrocephalus dumetorum |
1 – poza Lubelskiem i Podlaskiem
2 – poza Wybrzeżem
3 – oprócz rodzimych M. f. flava i przelotnych M. f. thunbergi
4 – poza górami
5 – poza L. f. fuscus (L. f. graellsii oraz L. f. intermedius tylko potwierdzone wiadomościami powrotnymi)