Gatunki podlegające weryfikacji

Rozpatrzenia przez Komisję wymagają obserwacje gatunków faunistycznie ważnych, tzn. takich, których stwierdzenia mają istotne znaczenie dla naszej wiedzy o krajowej awifaunie i zachodzących w niej zmianach. Aktualny stan naszej wiedzy odzwierciedla lista awifauny krajowej. Zgodnie z generalną zasadą weryfikacji podlegają:

– pierwsze pojawy gatunków (podgatunków) dotychczas niestwierdzonych;
– pierwsze lęgi gatunków (podgatunków) dotychczas nielęgowych;
– obserwacje gatunków i podgatunków wyszczególnionych w poniższych tabelach.

Gatunki egzotyczne – weryfikacji podlegają tylko gatunki z listy ptaków stwierdzonych w Zachodniej Palearktyce ZOBACZ Nie podlegają weryfikacji egzotyczne blaszkodziobe Anseriformes, kurowate Phasianidae, gołębiowate Columbidae, szponiaste Accipitriformes, papugi Psittacinae i wróblowe Passeriformes. W przypadku wątpliwości czy dany gatunek podlega zgłoszeniu prosimy o wysłanie zapytania. Można też zgłosić obserwację dowolnego gatunku, jeżeli w świetle dotychczasowej wiedzy ma ona charakter niezwykły.


Tabela 1. Gatunki i podgatunki, których wszelkie pojawy podlegają weryfikacji (przedmiot zgłoszenia „Ptak”)


Oxyura jamaicensis Uria lomvia Melanocorypha yeltoniensis
Oxyura leucocephala Uria aalge 2 Calandrella brachydactyla
Branta bernicla hrota Stercorarius longicaudus Alauda leucoptera
Branta bernicla nigricans Stercorarius skua Locustella certhiola
Branta hutchinsii Pagophila eburnea Iduna caligata
Anser caerulescens Xema sabini Iduna pallida
Anser rossii Chroicocephalus genei Hippolais polyglotta
Anser albifrons flavirostris Rhodostethia rosea Acrocephalus melanopogon
Somateria spectabilis Leucophaeus atricilla Acrocephalus agricola
Polysticta stelleri Ichthyaetus ichthyaetus Cecropis daurica
Melanitta stejnegeri
Larus delawarensis Phylloscopus bonelli
Melanitta americana Larus fuscus ssp.7 Phylloscopus humei
Bucephala albeola Larus glaucoides Phylloscopus proregulus
Bucephala islandica Larus smithsonianus Phylloscopus fuscatus
Lophodytes cucullatus Larus schistisagus Phylloscopus ibericus
Histrionicus histrionicus Gelochelidon nilotica
Phylloscopus collybita tristis
Aythya collaris Sterna dougallii
Phylloscopus schwarzi
Aythya affinis Gavia immer Phylloscopus borealis
Spatula discors Gavia adamsii Sylvia cantillans
Mareca americana Oceanites oceanicus Sylvia melanocephala
Anas carolinensis Hydrobates pelagicus Sitta europaea asiatica
Anas falcata Hydrobates leucorhous Tichodroma muraria 5
Lagopus lagopus Fulmarus glacialis Pastor roseus
Phoenicopterus roseus Calonectris diomedea Larvivora sibilans
Podilymbus podiceps Ardenna grisea Tarsiger cyanurus
Streptopelia orientalis Puffinus puffinus Monticola saxatilis
Syrrhaptes paradoxus Puffinus mauretanicus Saxicola maurus
Tachymarptis melba Pelecanus onocrotalus Oenanthe isabellina
Apus pallidus Pelecanus crispus Oenanthe deserti
Zapornia pusilla Ardeola ralloides Oenanthe hispanica
Porphyrio porphyrio Bubulcus ibis Oenanthe pleschanka
Grus virgo Plegadis falcinellus Oenanthe leucopyga
Tetrax tetrax Morus bassanus Zoothera aurea
Otis tarda Microcarbo pygmeus Geokichla sibirica
Chlamydotis macqueenii Phalacrocorax aristotelis Turdus obscurus
Burhinus oedicnemus Elanus caeruleus Turdus naumanni
Pluvialis dominica Gypaetus barbatus Turdus eunomus
Pluvialis fulva Neophron percnopterus Turdus atrogularis
Charadrius alexandrinus Gyps fulvus Turdus ruficollis
Charadrius mongolus Aegypius monachus Prunella collaris 5
Charadrius leschenaultii Clanga clanga 1 Prunella montanella
Charadrius asiaticus Aquila nipalensis Petronia petronia
Vanellus gregarius Aquila heliaca Montifringilla nivalis
Vanellus leucurus Hieraaetus pennatus Anthus hodgsoni
Numenius tenuirostris Accipiter brevipes Anthus petrosus 2
Calidris tenuirostris Haliaeetus leucoryphus Anthus richardi
Calidris bairdii Buteo buteo vulpinus Anthus godlewskii
Calidris minutilla Surnia ulula Motacilla flava ssp.4
Calidris fuscicollis Otus scops Motacilla alba yarrellii
Calidris subruficollis Bubo scandiacus Pinicola enucleator
Calidris melanotos Ceryle rudis Acanthis hornemanni
Calidris pusilla Falco naumanni Loxia pytyopsittacus
Limnodromus scolopaceus Falco eleonorae Loxia leucoptera
Xenus cinereus Falco cherrug Carduelis citrinella
Actitis macularius Falco rusticolus Emberiza melanocephala
Tringa flavipes Vireo olivaceus Emberiza cia
Tringa melanoleuca Lanius phoenicuroides Emberiza cirlus
Phalaropus fulicarius Lanius isabellinus Emberiza leucocephalos
Glareola pratincola Lanius minor Emberiza rustica
Glareola nordmanni Lanius senator Emberiza pusilla
Fratercula arctica Pyrrhocorax graculus Emberiza aureola
Cepphus grylle 2 Perisoreus infaustus Emberiza chrysophrys
Alca torda 2 Cyanistes cyanus Passerina cyanea
Alle alle Melanocorypha calandra Junco hyemalis

Tabela 2. Gatunki i podgatunki, których tylko lęgi podlegają weryfikacji (przedmiot zgłoszenia „Lęg”)


Somateria mollissima Charadrius morinellus Larus michahellis
Mergus serrator Calidris pugnax Sterna paradisaea
Tadorna ferruginea Calidris alpina Gavia arctica
Aythya marila Lymnocryptes minimus Ardea purpurea
Mareca penelope Tringa glareola Egretta garzetta
Anas acuta Tringa stagnatilis
Circus cyaneus
Podiceps auritus Hydrocoloeus minutus Falco vespertinus
Pluvialis apricaria Larus fuscus Acrocephalus dumetorum

1 poza Lubelskiem i Podlaskiem
2 poza Wybrzeżem
3 poza stałymi lęgowiskami
4 oprócz rodzimych M. f. flava i przelotnych M. f. thunbergi
5 poza górami
6 poza Lubelskiem
7 poza L. f. fuscus (L. f. graellsii oraz L. f. intermedius tylko potwierdzone wiadomościami powrotnymi)